Dvs. sau dumneavoastră?
Thread poster: Aurelia Popa
Aurelia Popa
Aurelia Popa
Romania
Local time: 10:35
Member (2020)
English to Romanian
+ ...
Mar 20

Bună ziua dragi colegi traducători,

Aș vrea să vă cer părerea în legătură cu pronumele de politețe „dvs.” sau „dumneavoastră”.
Am întâlnit corectori care-l taie cu mult zel pe „dvs.” și-l înlocuiesc cu „dumneavoastră”.
Știți vreo regulă, publicație care să ne spună cum este corect să-l folosim?

Vă mulțumesc


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 10:35
Spanish to Romanian
+ ...
Eu nu îl corectez. Mar 20

Bună seara Aurelia,

Când verific o lucrare nu îl corectez niciodată, mă îngrijesc doar să există omogenitate de-a lungul întregului proiect (fie dvs. fie dumneavoastră)

Când traduc e puțin mai complicat, uneori dacă textul este excesiv de oficial (scorțos) pun dumneavoastră, dacă este mai lejer sau dacă numărul de caractere este critic pun dvs.

Nu am auzit să existe o regulă în sine, tipărită, dar tare mult îmi doresc să aflu și p�
... See more
Bună seara Aurelia,

Când verific o lucrare nu îl corectez niciodată, mă îngrijesc doar să există omogenitate de-a lungul întregului proiect (fie dvs. fie dumneavoastră)

Când traduc e puțin mai complicat, uneori dacă textul este excesiv de oficial (scorțos) pun dumneavoastră, dacă este mai lejer sau dacă numărul de caractere este critic pun dvs.

Nu am auzit să existe o regulă în sine, tipărită, dar tare mult îmi doresc să aflu și părerea altor colegi ai noștri.

Nicolae
Collapse


Liviu-Lee Roth
Simona Pop
 
Nona Stanciu Dell'Acqua
Nona Stanciu Dell'Acqua  Identity Verified
Italy
Local time: 09:35
Member (2006)
Italian to Romanian
+ ...
dvs. sau dumneavoastră? + d-voastră > sunt echivalente Mar 20

Bună Aurelia,

Este adevărat ce spui. Cred ca depinde mult de context.
Cele mai comune pe care le-am întâlnit sunt "dumneavoastră" și "dvs.", mai rar "d-voastră".
Nu cunosc și nu am găsit nicio regulă cu privire la întrebuințarea unuia sau altuia, sunt echivalente.
Eu prefer forma "dumneavoastră" pentru că nu iubesc mult abrevierile, dar uneori, în texte în care se repetă des, utilizarea pronumelui în forma completă poate fi prea obositor și chia
... See more
Bună Aurelia,

Este adevărat ce spui. Cred ca depinde mult de context.
Cele mai comune pe care le-am întâlnit sunt "dumneavoastră" și "dvs.", mai rar "d-voastră".
Nu cunosc și nu am găsit nicio regulă cu privire la întrebuințarea unuia sau altuia, sunt echivalente.
Eu prefer forma "dumneavoastră" pentru că nu iubesc mult abrevierile, dar uneori, în texte în care se repetă des, utilizarea pronumelui în forma completă poate fi prea obositor și chiar pleonastic, deci poate fi alternat sau înlocuit cu abrevierea "dvs.".

Definiții din Dex și Doom:
dumneavoastră pr. (abr. dv./dvs./d-voastră)
https://dexonline.ro/definitie/dumneavoastră/768870
https://www.dex.ro/dumnevoastră
https://doom.lingv.ro/cautare/?query=dumneavoastra

Ar fi interesant sa scrii la serviciul de consultanță lingvistică, disponibil pe adresa de mail a Institutului de Lingvistică „Iorgu Iordan – Alexandru Rosetti”: [email protected]

Sper să fie de ajutor, numai bine, Nona
Collapse


Ivona Tillett
Simona Pop
 
Aurelia Popa
Aurelia Popa
Romania
Local time: 10:35
Member (2020)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesc Mar 23

Vă mulțumesc mult că mi-ați răspuns.
Nici eu nu îl corectez pe „dvs.” și mă întreb cine l-a inventat și cu ce scop?
Voi scrie la Institutul de Lingvistică, poate îmi vor răspunde.

Încă o dată, vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră/dvs.!

Aurelia


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Dvs. sau dumneavoastră?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »